ÇİKOLATAYI ÇOK YERSEK NELER OLUR?

ÇİKOLATAYI ÇOK YERSEK NELER OLUR?

Zeynep çikolatayı çok seven bir kızmış. Annesinin tüm uyarılarına rağmen çikolatayı fazla miktarda yemeye devam ediyormuş. En sonunda annesi eve çikolata almamaya başlamış. Zeynep bu duruma çok kızmış ve kendine çikolata almak için kumbarasında para biriktirmeye başlamış.

Zeynep bir gün evden gizlice çıkmış ve evlerinin tam karşısındaki bakkala gidip kumbarasındaki bütün parayla çikolata almak istediğini söylemiş. Bakkal amca Zeynep’e bakmış:

-‘Ne yapacaksın sen bu kadar çok çikolatayı’ diye sormuş.

-‘Annem istedi’ diye yalan söylemiş Zeynep.

 

bakkalci

Bakkal çikolataları Zeynep’e vermiş ve Zeynep koşa koşa eve gelmiş. Annesine gözükmeden odasına girmiş ve çikolataları kimsenin bulamayacağı bir yere saklamış. O sırada annesinin sesini duymuş:

-‘Zeynep ne yapıyorsun odanda?’

Annesine gözükmek için odasından çıkmış ve aldığı çikolataları yiyeceği zamanın hayalini kurmaya başlamış.

Annesi markete giderken Zeynep’e evden çıkmamasını ve kimseye kapıyı açmamasını sıkı sıkı tembih etmiş. Zeynep de annesinin gitmesini fırsat bilerek hemen çikolatalarını sakladığı yerden çıkarmış ve yemeye başlamış. Annesi gelene kadar hepsini yemek istiyormuş. Biraz midesi ağrısa da çikolataları bırakmamış ve hepsini yemiş.

Akşam olunca Zeynep’in babası eve gelmiş ve hep birlikte yemek masasına oturmuşlar. Birdenbire Zeynep kaşınmaya başlamış. Birazcık da karnı ağrıyormuş.

-‘Zeynep ne oldu kızım’ diye sormuş annesi.

-‘Vücudum kaşınıyor anne. Bir de karnım ağrıyor.’

Annesi ayağa kalkıp Zeynep’in vücuduna baktığında Zeynep’in vücudunun kabardığını görmüş.

-‘Kızım sen alerji olmuşsun. Hadi hemen doktora gidiyoruz’ demiş.

Zeynep ise korkarak ağlamaya başlamış. Doktora gitmek istemiyormuş. Çünkü doktora giderse gizli gizli yediği çikolatalar ortaya çıkacakmış.

-‘Anne ben doktora gitmek istemiyorum.’

-‘Kızım gitmek zorundayız. Alerji olmuşsun. Sana dokunan bir şey olmalı. Ve bunu bilmeliyiz.’

Zeynep her ne kadar istemese de doktora gitmişler. Doktor Zeynep’i muayene ettikten sonra Zeynep’e ne yediğini sormuş. Zeynep de mecburen yediği çikolataları itiraf etmek zorunda kalmış. Zeynep o kadar çok çikolata yemiş ki vücudu alerji yapmış. Doktor Zeynep’e çok çikolata yemenin zararlı olduğunu, çikolatanın dişleri nasıl çürüttüğünü çizgi filmle anlatmış. Zeynep çikolatayı çok yiyen çocuğun dişlerinin çürüdüğünü ve çok kötü olduğunu görünce korkmuş.

-‘Ben de çikolatayı çok yersem benim de dişlerim böyle mi olacak’ diye sormuş doktora.

Doktor da kafasını sallayarak ‘Evet’ demiş.

 

doktoramca

Zeynep’in kaşıntısının geçmesi için doktor ona iğne yapmış. Zeynep iğne vurulmayı hiç sevmiyormuş fakat kendi hatası yüzünden bu iğneyi vurulmak zorundaymış.

Hastaneden eve geldiklerinde annesi ve babası Zeynep’le konuşmuşlar. Zeynep annesine çikolataları bakkaldan aldığını itiraf etmiş. Annesi ve babası Zeynep’e kızmış ve bir daha asla böyle bir şey yapmaması gerektiğini anlatmış. Zaten Zeynep de hem iğne yediği için hem de vücudunda alerji yüzünden minik kabarcıklar olduğu için yaptığından çok pişmanmış. Annesinden ve babasından özür dilemiş ve bir daha yapmayacağına söz vermiş.

Zeynep o gece rüyasında çikolatayı çok yediği için dişlerinin çürüdüğünü ve çok ağrıdığını görmüş. Uyandığında aynaya bakmış ve dişlerinin sağlam olduğunu görünce kocaman bir ‘oh’ çekmiş. Bir daha asla ama asla o kadar çok çikolata yemeyecekmiş.

Çikolata ve şekerli tüm gıdalar dişlerimize zarar verir. Tatlı ve şekerli gıdaları çok yememeye özen gösterelim ve yedikten sonra mutlaka dişlerimizi fırçalayalım.

 

dis_firca

Yorum Bırakınız